inwerter fotowoltaiczny for Dummies



Moduły fotowoltaiczne na rynku stają się większe i większe, co sprawia, że coraz trudniej jest optymalnie dobrać inwerter. Może to być zbyt trudne zadanie dla niedoświadczonego instalatora!

Zwykle systemy montażowe konstruowane są tak, by w maksymalny sposób zoptymalizować działanie instalacji.

Obowiązkowym wyposażeniem każdego inwertera powinien być optymalizator pracy, czyli MPP Trader. Jego zadaniem jest takie obciążanie systemu, by produkcja energii odbywała się w optymalnych warunkach napięcia i natężenia. Jeśli istnieje ryzyko, że instalacja fotowoltaiczna będzie narażona na niewielkie zacienienie, np.

Inwerter, inaczej nazywany falownikiem fotowoltaicznym z uwagi na swoją funkcję stanowi serce całej instalacji. Do jego głównych zadań należy przetwarzanie energii, a dokładniej zamiana prądu stałMoi produkowanego przez panele na prąd zmienny (czyli dostępny w gniazdku) i monitorowanie pracy instalacji.

Wybór uznanych marek produkujących inwertery fotowoltaiczne takich jak Fronius czy SolarEdge to większa pewność, że zarządzanie pracą paneli fotowoltaicznych będzie na najwyższym inwerter solarny poziomie, a synchronizacja z siecią publiczną perfekcyjna. 

Produkowany przez instalację fotowoltaiczną prąd stały nie może być bezpośrednio wykorzystywany przez odbiorniki sieciowe. Wymaga on wcześniejszego przetworzenia do napięcia nominalnego, identycznego jak w naszych gniazdkach elektrycznych (230 V, 50 Hz).

Jak wygląda checking działania instalacji w aplikacji? Przykładvertisement przedstawiono na poniższej grafice:

Planowanie jest pierwszym krokiem do posiadania instalacji fotowoltaicznej. Jest to accomplishść skomplikowany proces, który zakłada bardzo indywidualne podejście, w zależności od posiadanych warunków i potrzeb przyszłego użytkownika.

Zobacz Ulga termomodernizacyjna – czyli jak odliczyć od podatku fotowoltaikę, pompę ciepła i nowe okna

Możliwość budowy instalacji fotowoltaicznej na bardzo nietypowym dachu – dzięki temu, że każdy mikroinwerter posiada własny MPP-tracker.

Mój Prąd Kolejna edycja programu Mój Prąd ruszyła w II kwartale 2023 r. Dotacja obejmuje magazyny energii, pompy ciepła i kolektory słoneczne!

Jeśli będziesz korzystał z naszej strony bez zmiany w ustawieniach swojej przeglądarki, będziemy zapisywali i uzyskiwali dostęp do tych informacji (cookies) w pamięci Twojego urządzenia końcowego (komputer, telefon itp.) w wymienionych celach. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

Ogniwa fotowoltaiczne działają bardzo dobrze przez cały rok – produkują prąd tak w środku gorącego...

Większe ryzyko uszkodzenia na skutek czynników atmosferycznych – wynika to z faktu montowania mikroinwerterów on-grid pod modułami fotowoltaicznymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *